Keto diēta – kas tā ir?

keto diēta, olas un bekons
Keto diētas brokastis – cepta ola un bekons

Keto diēta (angļu val: keto diet) ir zema ogļhidrātu un augstu tauku diēta. Šī diēta ir izstrādāta, lai samazinātu ogļhidrātu uzņemšanu līdz minimumam un veicinātu tauku dedzināšanu. Keto diēta ir tiek uzskatīta par efektīvu svara zaudēšanai un uzlabojot dažādus vielmaiņas faktorus, tostarp insulīna jutīgumu, holesterīna līmeni un asinsspiedienu.

Keto diētā galvenokārt tiek lietotas pārtikas preces, kas satur lielu daudzumu tauku, vidēju daudzumu olbaltumvielu un minimālu ogļhidrātu daudzumu. Keto dietai der pārtikas produkti, kā piemēram, gaļa, zivis, olas, piena produkti, sviests un dažādas eļļas, kā arī dārzeņi ar zemu ogļhidrātu saturu, piemēram, salāti, brokoļi, puķkāposti un cukini.

Šajā diētā tiek ierobežoti vai visbiežāk izslēgti pavisam – cukurs, saldumi, maize, kartupeļi, rīsi, makaroni un citi ogļhidrāti. Izslēdzot ogļhidrātus, organismam ļauj ieiet stāvoklī, kas pazīstams kā ketozes stāvoklis. Tas nozīmē, ka organisms sāk izmantot taukus kā galveno enerģijas avotu, nevis ogļhidrātus, kā tas parasti notiek.

Keto diētas ievērošana prasa lielu uzmanību un plānošanu, lai nodrošinātu, ka organisms saņem visus nepieciešamos uzturvielu un vitamīnu. Svarīgi konsultēties ar ārstu pirms uzsākat keto diētu, lai pārliecinātos, ka tas ir droši un atbilstoši jūsu vajadzībām un veselības stāvoklim.

Keto diētas plusi:

  1. Var palīdzēt “nomest” un sasniegt savus ideālā svara mērķus. Organismam nav pieejami ogļhidrāti (glikoze) kā enerģijas avots, tādējādi spiežot to dedzināt taukus.
  2. Samazina insulīna izdalīšanos organismā un uzlabo insulīna jutīgumu, kas var palīdzēt kontrolēt cukura līmeni asinīs.
  3. Mazina apetīti, jeb ilgāk jūties paēdis, jo liela daļa pārtikas produktu, kas tiek lietoti keto diētā, satur lielu daudzumu olbaltumvielu un tauku, kas var palīdzēt jums just sāta sajūtu ilgāk.

Keto diētas 3 riski:

  1. Var izraisīt dehidratāciju. Ketozes stāvoklis var izraisīt lielu daudzumu ūdens zudumu (jādzer pietiekami daudz ūdens)
  2. Var izraisīt uzturvielu deficītu, jo keto diēta ir ierobežo lielu daļu produktu un var būt grūti nodrošināt savu organismu ar visiem nepieciešamajām uzturvielām un vitamīniem.
  3. Var palielināt sirds un asinsvadu slimību risku, jo keto diēta ir augsta tauku diēta, kas var paaugstināt holesterīna un triglicerīdu līmeni asinīs (jāierobēžo dzīvnieku izcelsmes produkti)

Dažas keto diētai draudzīgas receptes:

Kijevas kotlete. Recepte
Kijevas kotlete
Oo jā, vistas gaļas kotletes ar zaļumu sviesta viducītī un kraukšķīgu rīvmaizes garoziņu apkārt. Zināji, ka tādas pagatavot ir vienkāršāk par vienkāršu, un noteikti ierindosies tavu kotlešu topā?
Skatīt recepti
kotletes cūkgaļas
Cūkgaļas kotletes
Klasiskās cūkgaļās kotletes. Ļoti viegli un galvenokārt ātri pagatavojamas, lieliski garšos, gan siltas, gan atdzisušas. Ideāli sader ar mārrutkiem vai sinepēm.
Skatīt recepti
Cepts lasis medus - ķiploku mērcē. Recepte
Cepts lasis medus – ķiploku mērcē
Sviests, citrons, medus, ķiploks un lasis ir pasaules vissaderīgākā garšu kombinācija – pilnīgi noteikti! Saldskābā garša padarīs vienkāršos laša gabaliņus īpašus. Ātrs un supergards ēdiens, kuru noteikti ir jāizmēģina.
Skatīt recepti
Gaļas bumbiņas rīvmaizē ar mocarellas sieru
Gaļas bumbiņas rīvmaizē ar mocarellas sieru
Šīs gaļas bumbiņas pamatā ir līdzīgas kotletēm, tikai ar siera viducīti un mazliet kraukšķīgu garoziņu apkārt. Ja gribi, lai garoziņa ir pavisam kraukšķīga, tad izmanto rīvmaizi, kurai ir biezākas drupačas un cepšanas laikā izmanto vairāk eļļu.
Skatīt recepti
Scroll to Top